Strzyżenie kotów to jedna z usług, które oferuję jako koci fryzjer, w moim saloniku w Krakowie na Bronowicach. Jako wieloletni hodowca kotów i pasjonata zwierząt sama pod jednym dachem mam kilka psów i kotów. Strzyżeniu kotów poświęcam w swojej pracy sporo czasu, koty stanowią mniej więcej połowę moich klientów.
Większość groomerów w Krakowie odmawia strzyżenia kotów długowłosych, ze względu na to, że zwyczajnie się ich boją. Ja kocham zwierzęta od zawsze i doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak ważne funkcje kociego życia potrafią zostać zaburzone przez niedopilnowanie stanu sierści kota lub na skutek zaniedbań futra. Zwierzę, którego futro jest zaniedbane w niektórych przypadkach zwyczajnie cierpi i samo czesanie w domu nie zawsze wystarczy. Dlatego jeśli chcesz, żeby Twój kot był zdrowy, zadowolony i pięknie wyglądał – zapraszam do mojego saloniku.
Mogłoby się wydawać, że fryzjer dla kota jest niepotrzebny. Koty z natury bardzo dobrze samodzielnie dbają o swoją sierść (nawet do 50% aktywności w ciągu dnia poświęcają na higienę). Dzięki codziennej pielęgnacji utrzymują dobry wygląd futerka oraz zdrową skórę.
Wylizywanie stymuluje produkcję sebum, czyli oleistej wydzieliny wytwarzanej przez gruczoły łojowe u podstawy każdego włosa. Lizanie rozprowadza sebum po sierści, aby nawilżyć i chronić ją oraz nadać jej połysk. Niestety wylizując się kot jednocześnie połyka martwą sierść, która może gromadzić się w żołądku, zbijając się w tak zwane kule włosowe. Zjawisko to powoduje liczne problemy zdrowotne ale i tak w kontekście tak doskonałej dbałości o własną sierść strzyżenie kota może wydawać się zbędne.
Salony fryzjerskie dla zwierząt cieszą się coraz większą popularnością. Choć ich stałymi bywalcami są zwykle psy to w ofercie salonów nie brakuje różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych dla kotów, chociaż z mojego doświadczenia wynika, że większość groomerów w Krakowie niechętnie podejmuje się strzyżenia kota i wielu klientów z odległych części Krakowa trafia do mnie.
Pomijając aspekty estetyczne takie jak stan okrywy włosowej, strzyżenie kota jest najbardziej uzasadnione ze względów zdrowotnych. Kot chcąc pozbyć się zalegających w żołądku włosów musi je albo zwrócić (zwymiotować) albo wydalić wraz z kałem. Obie sytuacje wywołują problemy zdrowotne bo częste wymioty mogą prowadzić do odwodnienia. Z kolei jeśli kula sierści przejdzie przez jelita, może powodować zaparcia u kota.
Brak apetytu, wymioty oraz mniejsze pobieranie wody może doprowadzić do mniejszego wytwarzania moczu, co w konsekwencji (w skrajnych przypadkach) powoduje wtórne infekcje dróg moczowych. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie właściciela a niejednokrotnie groomera (kociego fryzjera), aby utrzymać sierść pupila w dobrej kondycji i regularnie ją wyczesywać.
O ile w przypadku kotów krótkowłosych sprawa jest stosunkowo prosta – wystarczy regularnie szczotkować kocie włosy odpowiednimi narzędziami, o tyle koty długowłose, np. koty perskie mają zupełnie inne kocie futro i kocie włosy różnią się nawet w obrębie jednej rasy. Wielu właścicieli kotów długowłosych, spotkało się z problemami splatanych włosów, zwanych powszechnie kołtunami.
Kocie kołtuny tworzą twarde zbite dredy. Jest to związane z budową kociego włosa, przypomina on choinkę z odstającymi łuskami, które zaczepiając się o siebie tworząc filc. Dlatego strzyżenie kota nigdy nie powinno być porównywane przez właścicieli do strzyżenia ludzi i z problemem kołtunów pomoże właśnie groomer lub ewentualnie lekarz weterynarii a nie domowa maszynka.
Jeśli u kota są już duże kołtuny, bądź co gorsza sierść sfilcowała się, poproś specjalistę o pomoc w ich usunięciu aby uniknąć obrażeń kociej skóry i zmniejszyć ryzyko skaleczenia. Niewprawną ręką łatwo jest bowiem przeciąć nożyczkami skórę zwierzęcia, dlatego najlepiej powierzyć sprawę fachowcowi – groomerowi. Dysponuje on nie tylko odpowiednimi szczotkami, dzięki którym łatwiej będzie rozplątać włos bezpiecznymi nożyczkami, które mają zaokrąglone czubki, ale również licznymi specjalistycznymi kosmetykami zmiękczającymi włos i ułatwiającymi rozczesywanie kołtunów. Ponadto niektóre koty są szczególnie wrażliwe na zabiegi pielęgnacji futra i nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że okrywa włosowa posiada włosy czuciowe (wibrysy).
Dobry groomer pomoże doradzić czy w konkretnym przypadku wystarczy usunąć tylko skołtunione fragmenty sierści, czy może lepiej zgolić całe futro. Mocno sfilcowana sierść tworzy bowiem barierę dla skóry, która utrudnia dopływ tlenu i sprawia, że skóra nie może się wentylować i oddychać.
Brak wentylacji może powodować odparzenia oraz stany zapalne skóry a w takich sytuacjach golenie kota jest wręcz koniecznością. Środowisko takie stwarza również idealne warunki do namnażania pasożytów i bakterii i niestety w mojej praktyce zdarzyło się już, że nie miałam innego wyjścia jak tylko ostrzyc kota do gołej skóry. Staram się tego unikać jeśli jest możliwość zdając sobie sprawę z tego, że kot powinien utrzymywać stałą ciepłotę ciała, której utrata może skutkować wyziębieniem organizmu i interwencją lekarza weterynarii.
Tak, jak najbardziej strzyżenie kota powinno być regularną praktyką. Kolejną sytuacją, w której pomoc doświadczonego groomera jest niezbędna to problemy wielu naszych starszych kotów, czyli artretyzm i otyłość. Dochodzą one w swoim życiu, do momentu, w którym fizycznie nie są w stanie już dbać samodzielnie o higienę. W takiej sytuacji regularne wizyty w salonie groomerskim stają się już koniecznością, aby kontrolować stan futerka pupila.
Wśród zabiegów jakie oferuję oprócz strzyżenia kotów w moim salonie, wyróżnić należy czyszczenie oczu, czyszczenie uszu oraz przycinanie pazurów. Gatunki kotów ze spłaszczonymi częściami twarzowymi wykazują większe skłonności do łzawienia, wymagają one szczególnej troski w tym zakresie.
Większość kotów miewa regularne problemy z oczami, pod którymi tworzą się przebarwienia i zacieki. Zabieg czyszczenia powinien być wykonywany tylko w miarę potrzeby po zauważeniu wydzieliny i w większości przypadków możemy sami zadbać o higienę oczu kupując odpowiednie preparaty w sklepach zoologicznych. Dobry salon groomerski standardowo zaopatrzony jest w chusteczki do czyszczenia oczu i preparaty usuwające zacieki pod oczami.
Uszy wszystkich kocich futrzaków są również sprawdzane podczas wizyty w moim salonie bez względu na to czy obsługuję kota czy psa. Podczas czyszczenia ich za pomocą gazików nasączonych odpowiednimi preparatami, podpowiadam właścicielowi czy konieczna jest kontrola weterynaryjna, czy stan uszu jest prawidłowy czy należy zastosować aplikację leków.
Najczęściej wybieranym przez właścicieli zabiegiem pielęgnacyjnym w moim salonie jest przycinanie pazurów – dotyczy to również psów. W przypadku kotów domowych w zamkniętej przestrzeni pazury częściej przeszkadzają niż pomagają w codziennym funkcjonowaniu mruczków.
Kot odczuwając naturalną potrzebę drapania może niszczyć tapicerkę mebli oraz drewno, nieobcięte pazury u psów skutecznie porysuje drewnianą podłogę. Przyjmuje się, że kotom domowym, które nie wychodzą na zewnątrz można obcinać pazury średnio co 3-4 tygodnie. Właściciele powinni uważać zwłaszcza na boczne pazurki w przednich łapach. Jeśli przerosną, mogą wbijać się w opuszkę palca, powodując u zwierzaka ból.
Szczególną opieka i troska należy otoczyć starsze koty. Wraz z upływem lat ich pazury stają się grube i stwardniałe, a niektóre koty w podeszłym wieku nie kontrolują już ich chowania. Dzięki regularnym zabiegom skracania pazurów pupil nie będzie miał problemów z poruszaniem się a właściciel ze zniszczonymi meblami.
Strzyżenia należy szczególnie pilnować w okresie kiedy dominują wysokie temperatury, np. w szczególnie upalne lato kiedy koty z długim włosem są szczególnie narażone. Samo czesanie nie wystarczy i jedynym sposobem aby pomóc kotu jest skrócenie futerka. Dbając o zwierzaki nie powinniśmy polegać tylko na wyglądzie kota, wręcz przeciwnie większość futrzaków powinna zostać pozbawiona okrywy włosowej. Tak samo wążne w tych okresach jest strzyżenie psów.
Koty są wyjątkowymi zwierzętami i mają zupełnie inne niż psy problemy i potrzeby aby utrzymać zdrową sierść i włosy i skórę. Dlatego wybierając salon groomerski szukaj tylko tych, które znają się na pielęgnacji kociego futerka, aby Twój pupil był w dobrych i fachowych rękach.