Jak przygotować psa do pierwszej wizyty u Groomera

2022-12-09

Jak przygotować psa do pierwszej wizyty u Groomera

Aby pierwsza wizyta w salonie groomerskim nie była dla twojego pupila ekstremalnie stresującym przeżyciem, możesz pomóc mu przygotować się do niej już w domu.

Zupełnie naturalnym jest to, że Twój podopieczny, podobnie jak Ty, może odczuwać niepokój, przeżywając nowe doświadczenie (np. pierwsza jazda autem).

Dlatego gdy w domu pojawi się mały, słodki szczeniaczek, lub gdy zdecydujesz się na adopcję dorosłego pieska, im wcześniej rozpoczniesz przyzwyczajanie go do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, tym szybciej przestaną być one dla niego stresujące. Okres szczenięcy jest czasem, w którym piesek najczęściej uczy się nowych rzeczy, a ciekawość otaczającego go świata jest silniejsza niż lęk. 

Z tego właśnie powodu praca ze szczeniaczkiem jest dużo łatwiejsza. Szybciej przystosowuje się on do nowych sytuacji i nie ma złych doświadczeń. Praca z dorosłym psem jest nieco trudniejsza. Wymaga więcej doświadczenia i znajomości mowy ciała psa, ale przy dużej dozie cierpliwości i spokoju – przyniesie oczekiwane efekty.

Aby przyzwyczaić pupila do zabiegów pielęgnacyjnych, potrzebne Ci będą:

  • duża ilość pysznych, najlepiej miękkich smaczków
  • cierpliwość
  • systematyczność w powtarzaniu ćwiczeń

Pamiętaj aby ćwiczenia zaczynać od tych podstawowych (jak czesanie) i stopniowo przechodzić do bardziej zaawansowanych.

Jednocześnie cały czas obserwuj zachowanie swojego pupila i w razie potrzeby, jeśli dostrzeżesz u psa objawy stresu – przerwij ćwiczenia aby nie doprowadzić do skrajnych negatywnych emocji, które mogą wywołać zachowania agresywne.

Mówiąc najprościej w codziennych ćwiczeniach z Twoim pupilem kieruj się zasadą małych kroczków i pamiętaj, że czasem lepsze jest wrogiem dobrego.

Cierpliwie i powoli daj psu czas na oswojenie się z szumem suszarki, wanną czy higieną oczu i uszu.

Bądź dla swojego czworonożnego przyjaciela przewodnikiem i wsparciem aby czuł się komfortowo. Zaowocuje to silną więzią między wami a w przyszłości stabilnym i zrównoważonym psem, dla którego wizyta w salonie groomerskim nie będzie stresem.

Oto ćwiczenia, dzięki którym Twój piesek w trakcie wizyty u groomera będzie zrelaksowany

1. Nauka stania w bezruchu:

Przytrzymaj psa przez chwilę tak, żeby nie mógł odejść ani zmienić pozycji. Zawsze nagradzaj pupila za poprawnie wykonane ćwiczenie.

2. Ustawianie na stole lub innym stabilnym podwyższeniu:

Podnieś psa i postaw na stole, nagradzaj spokojne stanie i pamiętaj o czujnej asekuracji. Nie pozwól aby pies sam zeskoczył.

3. Przyzwyczajanie do wanny:

Podobnie jak w przypadku ustawiania na stole nagradzaj spokojne stanie. Podnieś psa i wsadź go do pustej wanny. Głaszcz psa przez chwilę, po czym wyciągnij psa z wanny.

4. Przyzwyczajanie psa do szczotki:

Systematycznie przyzwyczajaj psa do czesania szczotką lub grzebieniem. Czas czesania wydłużaj stopniowo. Pamiętaj aby odczulić na dotyk. Pamiętaj aby odczulić na dotyk szczotki wszystkie partie ciała pieska, również te bardziej wrażliwe jak brzuszek, pachwiny, pyszczek, uszy. Bądź bardzo delikatny aby nie zrazić pupila. Zawsze wybieraj czas ćwiczeń wtedy, gdy piesek jest spokojny i nagradzaj smaczkami każde prawidłowe zachowanie. 

5. Nauka higieny – czyli uszy, oczy i zęby:

Delikatnie masuj uszka, dotykaj ich środka czystym wacikiem aby przyzwyczaić pupila do zabiegów higienicznych. Staraj się aby początkowo czynności te nie trwały za długo i zawsze nagradzaj pupila za dobre zachowanie. Następnie przytrzymaj główkę psa i przemyj oczy wacikiem nasączonym przegotowaną wodą, bądź preparatem do pielęgnacji oczu.  Poćwicz także zaglądanie psu do pyska. Jedną rękę połóż na pyszczku pupila tak, aby kciuk opierał się na górnej wardze tuż nad kłami. Drugą ręką podtrzymuj żuchwę. Jednocześnie delikatnie odchyl górną szczękę i powiedz do psa spokojnym głosem “otwórz”. Początkowo nagradzaj samo otwieranie szczęki, następnie staraj się przytrzymać pieska w tej pozycji przez moment. Puść i daj mu smakołyk. 

Przyzwyczajaj pupila do masowania dziąseł i dotykania zębów. Pamiętaj aby przytrzymując psa w tej pozycji nie zasłaniać mu oczu.

6. Wrażliwe partie ciała czyli brzuszek i łapki:

Przyzwyczajaj pupila do dotyku masując mu opuszki palców oraz pazurki. Nie zapominaj o przestrzeniach między palcami. Podnoś i przytrzymuj chwilę każdą łapkę. Jeśli piesek prawidłowo wykonuje ćwiczenie – pamiętaj o nagrodzie (chwal pieska i nagradzaj przysmakami). Wykorzystuj okazje gdy Twój pupil odpoczywa na boku aby masować jego brzuszek i klatkę.

7. Suszenie:

Aby przyzwyczaić psa do szumu suszarki najpierw włącz ją w dużej odległości od pupila (możesz wykorzystać moment suszenia własnych włosów aby pies obserwował Twoje zachowanie), nagradzaj smakołykami spokojne zachowanie pieska. Następnie stopniowo zmniejszaj odległość suszarki od pupila, zachęcając go smaczkami aby sam podszedł bliżej. Na tym etapie ćwiczenie powtarzaj wielokrotnie aż do wypracowania pozytywnego skojarzenia dźwięk suszarki – przysmak.

W kolejnym etapie skieruj lekki podmuch suszarki w stronę pieska, najlepiej na tylną część ciała. Za każdym razem kierując strumień suszarki w stronę psa, nagradzaj go jednocześnie przysmakami, za spokojne zachowanie. W ten sposób wypracujesz u pupila pozytywne skojarzenia.

8. Dotyk obcej osoby:

Jeśli piesek dobrze znosi wszystkie powyższe ćwiczenia, poproś znajomego aby on przeprowadził z nim te ćwiczenia. Pamiętaj aby był zachowany spokój a pupil otrzymał przysmaki za dobre zachowanie.

Dzięki powyższym ćwiczeniom piesek zapozna się i oswoi z dźwiękami urządzeń, oraz czynnościami, które psi fryzjer będzie przy nim wykonywał. Sprawi to, że wizyta w salonie groomerskim będzie dla pupila przyjemnością a nie stresem.

Zanim przyjedziesz umów wizytę:
ul. Balicka 12A
+48 739 287 118
Pon - Pt: 15:00 - 18:00
https://royalpetspa.pl/wp-content/uploads/2019/08/line_dots.png
groomer-krakow-06
bt_bb_section_top_section_coverage_image