Pielęgnacja zębów psa

2019-07-10
mycie zębów u psa

Każdy profesjonalny groomer, który troszczy się o zdrowie swoich czworonożnych klientów pragnie, abyś dbał o stan jamy ustnej swojego pupila.

zapalenie dziąseł u psa oraz problemy z próchnicąSzacuje się, że ponad ⅔ psów powyżej trzeciego roku życia cierpi na choroby przyzębia, stany zapalne lub infekcje tkanek otaczających zęby…

Choroba przyzębia zaczyna się od zapalenia dziąseł spowodowanego przez płytkę nazębną i często postępuje, obejmując zębodoły.

Nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do bolesnej utraty zębów. Dla nas, groomerów przykrym doświadczeniem jest, gdy zajmujemy się psami, które podczas zabiegu pielęgnacyjnego wykazują wyraźny dyskomfort w okolicach pyszczka.  Powodem tego jest często niezdiagnozowana próchnica lub infekcja zębów.

 

Dlaczego w swojej ofercie nie oferuję szczotkowania zębów?

Być może, wyda Ci się dziwny fakt, że w Royal Pet Spa nie oferuję szczotkowania zębów, jako usługi dla swoich klientów. Jednak uzasadnienie takiego postępowania jest bardzo proste.

Po pierwsze, płytka nazębna zaczyna się tworzyć 4 – 12 godzin po szczotkowaniu, więc jeśli jedyny moment, w którym zęby psa są szczotkowane, odbywa się w salonie groomerskim, to nawet przy regularnych wizytach, zgodnie z zalecanym harmonogramem co 6 – 8 tygodni, i tak pies nie uniknie powstania kamienia nazębnego i poważnej próchnicy. Co więcej, szczotkowanie zębów, tylko podczas wizyt u groomera, czyli co kilka miesięcy, nie usunie już zalegającego kamienia nazębnego, który powoduje próchnicę zębów i będzie dla psa (nieprzyzwyczajonego do codziennego mycia zębów) tylko przykrym i stresującym doświadczeniem. Na dodatek zupełnie bezużytecznym!

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli czynność ta jest wykonywana regularnie w celu usunięcia płytki nazębnej, zanim utworzy się kamień. Idealnie byłoby myć zęby psa przynajmniej dwa razy dziennie. W przypadku wielu psów, gdy szczotkowanie staje się częścią ich codziennej rutyny, zaczynają one oczekiwać i cieszyć się z tego zabiegu. Szczotkowanie trzy razy w tygodniu, jest absolutnym minimum, zalecanym, aby pomóc usunąć płytkę nazębną i zapobiegać gromadzeniu się kamienia nazębnego.

Czy w takim razie groomer może pomóc Ci w kwestii higieny jamy ustnej psa?

Kolejnym powodem, dla którego w Royal Pet Spa nie oferuję w swoich usługach szczotkowania zębów, jest uczciwe podejście do właścicieli, oraz troska o zdrowie naszych czworonożnych klientów, gdyż szczotkowanie zębów w salonie groomerskim daje właścicielowi złudne wrażenie, że zrobił wszystko, co konieczne aby zadbać o pielęgnację zębów swojego pupila. Podczas gdy jedynie codzienna higiena i regularne sprawdzanie stanu zębów, podczas wizyt kontrolnych u weterynarza, może uratować pupila przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego dokładne czyszczenie zębów (jeśli pojawi się problem z kamieniem) może być wykonane jedynie w znieczuleniu, przez lekarza weterynarii. Tylko w znieczuleniu możliwy jest bezpieczny i dokładny dostęp do wszystkich zębów – wewnątrz i na zewnątrz, przednich i tylnych.

Pielęgnacja zębów powinna być codziennym obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. Ale, czy każdy właściciel wie, jak powinno się dbać o zęby psa? Jak je szczotkować? Jak długo czyścić?, oraz jakiej pasty używać? Otóż nie, nie każdy wie jak to robić.

W takiej sytuacji można zwrócić się do mnie. W salonie przy okazji rutynowej pielęgnacji, polegającej na kąpieli, czesaniu czy strzyżeniu twojego pupila, z przyjemnością wytłumaczę Ci, jak przyzwyczaić pieska do higieny jamy ustnej. Pokażę jak myć zęby, aby jak najdłużej zachować je w dobrym stanie. Doradzę wybór szczotki i pasty. Podpowiem również, na co zwracać uwagę, obserwując na co dzień zachowania pupila, aby szybko zareagować, gdy piesek wykazuje objawy bólowe zębów.

Tymczasem jeśli nie zdecydowałeś się jeszcze odwiedzić wraz z pupilem mojego saloniku Royal Pet Spa, poniżej zamieszczam kilka wskazówek na temat tego, jak przyzwyczaić pieska do higieny zębów w domu. Najlepiej nauczyć pupila akceptacji szczotkowania zębów, gdy jest jeszcze szczeniaczkiem. Jeśli jednak masz starszego psa, proces szkolenia może potrwać nieco dłużej, ale nadal jest wart wysiłku.

Przyzwyczajanie psa do mycia zębów

  • Wybierz odpowiedni czas do nauki. Piesek nie może być pobudzony lub w trakcie zabawy
  • Jeśli twój pupil jest mały, trzymaj go bezpiecznie na kolanach, tak aby jego głowa była odwrócona od ciebie.
  • Jeśli twój pies jest większy, powinieneś usiąść na krześle, bądź przykucnąć, tak aby pies mógł usiąść obok ciebie. Powinieneś wygodnie móc dotykać jego pyska i zębów.
  • Zacznij od pocierania czystym palcem, bądź gazikiem zewnętrznych powierzchni zębów psa, wykonując ruchy do przodu i do tyłu – skupiając się na obszarze, w którym dziąsło dotyka powierzchni zęba.
  • Uważaj, aby pozostać na zewnętrznych powierzchniach zębów, aby uniknąć przypadkowego ugryzienia. Na pierwszych kilku lekcjach dobrze jest pocierać gazikiem tylko kilka zębów, a nie całą jamę ustną, zwłaszcza jeśli pupil nie jest pewny lub denerwuje się tym zabiegiem. 
  • Gdy Twój pies przyzwyczai się do tych zabiegów, pozwól mu posmakować trochę pasty do zębów dla zwierząt domowych z palca. Nie używaj pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi (pies nie wypłuka pasty, tylko ją połknie, co może mu zaszkodzić)
  • Gdy pies zaakceptuje smak pasty do zębów dla zwierząt domowych , nałóż niewielką ilość na gazik i przetrzyj mu zęby.
  • Gdy Twój pies całkowicie przyzwyczai się do przecierania zębów gazikiem , to czas aby zacząć używać szczoteczki do zębów.

Jakiego rodzaju szczoteczki do zębów powinieneś używać?

Szczoteczki do zębów dla psa dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach. Ważne jest, aby dopasować rozmiar szczoteczki do wielkości jamy ustnej pupila i zręczności właściciela

Wyróżniamy:

  • Szczoteczkę do zębów dla psa w formie nakładki na palec (najlepsza na początek);
  • Klasyczna pojedyncza szczoteczka, przypominająca swą budową szczoteczkę dla ludzi. Jest dostępna w wielu rozmiarach;
  • Podwójna szczoteczka – posiadają dwie główki na przeciwległych końcach szczoteczki. Większa główka do przednich zębów. Mniejsza do tylnych.
  • Szczoteczka wielogłowicowa, gdy przyłożymy ją do zęba, jedna część główki czyści przód zęba (front) a druga tył (od wewnątrz szczęki)

Niezależnie od rodzaju szczoteczki, której używasz, ważne jest abyś postępował delikatnie i powoli. Łatwo jest przypadkowo wbić końcówkę szczoteczki w dziąsła i spowodować podrażnienie.

Czy możesz użyć pasty do zębów dla ludzi?

Nie. Pasty do zębów dla ludzi zawierają składniki, które nie powinny dostać się do przewodu pokarmowego psa, takie jak ksylitol, który jest toksyczny dla psów. Dodatkowo takie pasty mogą zawierać duże ilości sodu, które mogą powodować rozstrój żołądka, bądź choroby.

Dlaczego pasta do zębów dla zwierząt jest zalecana? Ponieważ nie jest szkodliwa dla psa, jeśli ją połknie (a tak na pewno się stanie). Pasta do zębów dla zwierząt jest dostępna w wielu różnych smakach, które są dla psów bardzo apetyczne, w tym drobiu, wołowiny itp. Używając produktu, który dobrze smakuje, sprawisz, że Twój pupil będzie bardziej zadowolony z całego zabiegu.

A zatem jak właściwie powinieneś myć zęby swojego pupila?

Nałóż niewielką ilość pasty na szczoteczkę do zębów. Delikatnie podnieś wargi psa po jednej stronie pyska. Możesz to zrobić, naciskając wargę palcem wskazującym wolnej ręki, lub umieszczając wolną rękę nad głową psa, tak aby kciuk i palec wskazujący znajdował się po przeciwnych stronach górnej szczęki psa i podnieść wargi. Aby wyszczotkować dolne zęby, musisz lekko otoczyć pyszczek psa. Można to zrobić, delikatnie odchylając głowę psa do tyłu, jednocześnie trzymając kciuk i palec wskazujący wolnej ręki za górną szczęką.

Jak długo powinieneś szczotkować zęby psa? Staraj się szczotkować przez ok. 30 sekund z każdej strony.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Pysk psa zawiera dużo bakterii, jeśli to możliwe, używaj podczas szczotkowania zębów rękawiczek jednorazowych. Jeśli ogranicza to twoją zdolność do skutecznego mycia zębów, pamiętaj, aby po zakończeniu dokładnie umyć ręce. Ponadto po każdym myciu dokładnie opłucz szczoteczkę, przed jej odłożeniem. Wymieniaj szczoteczki do zębów co trzy miesiące, a jeśli masz kilka psów, używaj dla każdego z nich osobnej szczoteczki! Pamiętaj także o tym, że profilaktyka jest znacznie mniej problematyczna i tańsza niż zabiegi weterynaryjne. Zwłaszcza jeśli doprowadzi się do stanu, w którym bez interwencji lekarza nie mamy szans pomóc psu. 

Jeśli jesteś zainteresowany usługami groomera, zapraszam do mojego saloniku. Po prostu skontaktuj się ze mną i umów wizytę.

 

Zanim przyjedziesz umów wizytę:
ul. Balicka 12A
+48 739 287 118
Pon - Pt: 15:00 - 18:00
https://royalpetspa.pl/wp-content/uploads/2019/08/line_dots.png
groomer-krakow-06
bt_bb_section_top_section_coverage_image